2012 FTC Qualifier - SEMO-Cape Girardeau (1/26/13)
Event Information
1. Date: Saturday, January 26, 2013
2. Breakfast Starts at 7:00 A.M.
3. Judging Begins 8:00 A.M.
4. Opening Ceremony 10:35 A.M.
5. Competitions Begin 11:00 A.M.
6. Closing Ceremony 4:00 P.M.
7. Show Me Center
C 2.3.01 Setup Crew (Friday, 1:00 p.m. - Done)
Cole, Harold
McGovern, Thomas
Schneider, Scott
Statler, Kelly
Sylve, Danielle
C 2.3.02 Volunteer Coordinations
Assistant Volunteer Coordinator McMurry, Belinda
Volunteer Coordinator Deken, Brad
C 2.3.03 Award/Medallion Coordinators
Award/Medallion Coordinator
C 2.3.03 Information Coordinators
Information Table
C 2.3.03 Nurse
Nurse Dudley, Corrie
C 2.3.03 Registration Coordinators
Team Registration/Checkin Robinson, Bambi
Team Registration/Checkin Roth, Laura
Volunteer Checkin Bolton, Sarah
Volunteer Checkin Mcnamara, Laura
Volunteer Checkin Wisker, Alexandria
C 2.3.04 FTA
FIRST Technical Advisor 1 Deken, Brad
FIRST Technical Advisor 2 McGovern, Thomas
FIRST Technical Advisor 3 Howard, Ronald
FIRST Technical Advisor 4 (Morning Only) Zhang, Yumin
FIRST Technical Advisor 5 Wiedner, Jeremy
FIRST Technical Advisor Assistant 1 Gipson, Cheyenne
FIRST Technical Advisor Assistant 2 Drilling, Bryan
C 2.3.07-11 Competition Crew
Field Reset 1 Burns, Raymond
Field Reset 10* Dudley, Jacob
Field Reset 2 Sarukara, Sangeeth
Field Reset 3 Dissanayake, Rajitha
Field Reset 4 Al Amin, Saddam
Field Reset 5 Pobst, Heath
Field Reset 6 Dudley, Calvin
Field Reset 7 Alqahtani, Jubran
Field Reset 8 Alshihri, Saleh
Field Reset 9*
Head Referee Cole, Harold
Referee 1 Ball, Russell
Referee 2 Grady, Nickolas
Referee 3 Smulczenski, Lee
Referee 4 Green, Joseph
Referee 5 Elbreki, Abe
Referee 6 Feldmann, Matt
Referee 7 Brown, Randall
Referee 8 Creutz, John
Referee 9* Yahn, Jordan
Scores Runner 1 Lauder, Marcus
Scores Runner 2 Seneviratne, Chathura
Scores Runner 3 Ranasinghe, Udara
Scores Runner 4 Amarasooriya, Thilini
C 2.3.13 Disc Jockey
Disc Jockey 1
C 2.3.14 Traffic Control
Traffic Control Braun, Larry
Traffic Control Kuruppu Arachchige, Dhanush
Traffic Control Vithurpan, Ragulan
Traffic Control (Afternoon) Reilly , Alix
Traffic Control Lead Bawaneh, Khaled
C 2.3.16 Competition Photographer
Competition Photographer Braun, Larry
C 2.3.16 Competition Videographer
Competition Videographer
C 2.3.5 Pit Crew
Inspector 1 Chamblin, Cory
Inspector 2 Lee, Bryndon
Inspector 3 Kutilek, Debbie
Inspector 4 Adams, Tilda
Inspector 5 Menard, Jordan
Inspector 6 Saville, David (Mike)
Inspector 7 Bommara, Anurag
Inspector 8 Statler, Kelly
Inspector 9* Carmack, Josh
Inspector Scorekeeper 1 (AM) Gomes, Thanappuhettige
Lead Inspector Sylve, Danielle
Lead Inspector Assistant Davis, Robbie
Practice Field Supervisor Kotambage, Nilupika
Spare Parts Nandasiri, Nimanthi Upeka
C 2.3.5 Queuing Crew
Queuing Assistant 1 Gulick, Jeanette
Queuing Assistant 2 Johnson, Paula
Queuing Assistant 3 Bowers, Heraleen
Queuing Assistant 4 Whitesell, Jennifer
Queuing Assistant 5 Wisker, Alexandria
Queuing Assistant 6 Hibbler, Kierra
Queuing Assistant 7 Jordan, MyIsha
Queuing Assistant 8 Sembukutti Arachchige, Dasun
Queuing Manager Bowers, Bryan
Queuing Manager Fanter, Jon
C 2.3.6 Safety Glass
Safety Glass Coordinator Zhao, Hui
C 2.3.7 Field Control System (FCS)
Operator 1 Hendrix, Robert
Operator 2 Sylve, Danielle
Operator 3 Criddle, Carlee
Operator 4 Bowers, Adam
Operator 5 (Practice Field) Nibesh, Amatya
C 2.3.8 Announcing
Emcee Humphrey, Russell
Game Announcer 1 Rice, Walker
Game Announcer 2 Dillard, John
Game Announcer 3 Kelly, Devin
Game Announcer 4 Moore, James
C 2.3.9 Scorekeeper
Lead Scorekeeper 1 Bowers, Geanna
Lead Scorekeeper 2 Talik, Kari
Scorekeeper Assistant Odhiambo, Millicent
C 2.3-10 Judging Crew
Judge 1 Anand, Vijay
Judge 10 Matthews, Ann
Judge 11 Peacock, Donnie
Judge 12 King, Jessica
Judge 13 Naugler, David
Judge 14 Wood, Diane
Judge 15 McGowan, Chris
Judge 16 Lauder, Dan
Judge 17 Jerrolds, Audrey
Judge 18 McElvein, Doug
Judge 19 Kutilek, Fred
Judge 2 Gupta, Deepak
Judge 20 Wang, Haohao
Judge 21 Hodges, Steve
Judge 22 McHenry, Larry
Judge 23 Adams, David
Judge 24 Howard, Diana
Judge 25* Tikoo, Mohan
Judge 3 Lauder, Vickie
Judge 4 Gasser, George
Judge 5 Boyd, Greg
Judge 6 Dudley, Corrie
Judge 7 Wissmiller, Frances
Judge 8 Grantham, Thomas
Judge 9
Judge Advisor Dudley, John
Judge Advisor Assistant Deken, James
Judging Room Runner Hussain, Syed
Judging Timekeeper 1 Dudley, Calvin
Judging Timekeeper 2 Dudley, Jacob
Event Manager
Event Manager
FTC Partner
FTC Partner Mathieu, Susie
Technical Director
Technical Director Schneider, Scott
VIP Ambassador
VIP Ambassador Eller, Amanda